DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 17.01.2010 11:01:04 

SINDY

101 praktických rad na JAKÉHOKOLI PSA

TATO SEKCE JE ČASTO DOPLŇOVÁNA!

 

JAKÉHO SI POŘÍDIT PSA

1.)
NEJLEPŠÍ PES PRO VÁS
Výběru psa věnujte velkou porornost, přihlédněte ke svým zájmům, životnímu stylu a současným a budoucím okolnostem. Zvažte rozdíl mezi výchovou ppsa ze štěněte, což bude vyžadovat trpělivý výcvik, a koupí psa dospělého, který může mít skryté vady chování. Vezměte v úvahu také pohlaví a zjistěte si, kolik vás pejsek bude vyžadovat pohybu.
 
2.)
KDE PSA KOUPIT
Známí chovatelé, přátelé a sousedé nebo psí útulky to všechno mohou být dobré zdroje psů. Chovná střediska která se zaměřují spíše na zisk, nebudou jistě tak spolehlivá jako chovatelé, kteří mají své zaregistrované stanice.
  • Správní chovatelé zájemce nejprve vyzpovídají.
  • Štěně kupujte z prověřených zdrojů.
3.)
JAKÉ POHLAVÍ
Zvažte pro i proti obou pohlaví a také výhody a nevýhody kastrovaných psů. Kastrovaní psi a sterilizované fenky se cvičí nejlépe. Nekastrovaní psi jsou méně poslušní, dosahují většího vzrůstu a chovají se jako typičtí samci, jsou dominantní a střeží své teritorium.
 
4.)
CHARAKTERISTIKY PLEMEN

Kupujete-li čistokrevného psa, víte předem, jak bude velký, jak o něho pečovat a krmit ho a kolik potřebuje pohybu. Budete dokonce znám i JApřibližný věk. Každé plemeno má typické povahové rysy a některá plemena jsou více vhodná pro výcvik než jiná. Je proto dobré si vybírat takové, které nejlépe vyhovuje vyšim potřebám, možnostem a povaze

 
  • Teriéři- Původní vyšlechtění bylo : k lovu malé zvěře a hlodavců ,,jsou zdatní a živý,, nejvíc ze všech psů tedy kousají a chňapají!
  • Lovečtí psi - Setři, retrívři, pointři a španělové byli vyšlechtěni tak aby reagovali na lidské povely. Jsou tedy většinou poslušní a věrní.
  • Hlídací psi - Takový typ psa si pořiďte pouze v případě, že už máte rozsáhlé zkušenosti s výcvikem! Velký pes bez  patřičného výcviku           poslušnosti může být velice těžce ovladatelný!
  • Pastevečtí psi - Pastevečtí psi se vyvíjeli spoluprací s ovčáky a farmáři.Jsou věrní a neúnavní, ale mají tendenci štěkat a chňapat když jsou podráždění.
  • Společenští psi - Malí psi byli vyšlechtěni především proto, aby dělali člověku společnost.Musí mít kolem sebe milující lidi. I přes vrzůst dokáží v případě nebezpečí udělat pěkný rámus
5.)
DOMINANTNÍ PSI
Přestože každá psí rasa má svou osobitou povahu, každý pes je jiný. Někteří jsou přirozeně dominantní, jiní submisivní. Oba typy je možno vycvičit, ale dominantní pes má sklony k neposlušnosti. Takový pes pak potřebuje silnou ruku.
 
6.)
SUBMISIVNÍ PSI
Cvičíte-li submisivního psa, NEVYDÁVEJTE PŘÍKAZY PŘÍLIŠ OSTŘE!- zde je potřeba POMALÉHO A CITLIVÉHO PŘÍSTUPU! Submisivní psy může příliš hrubý rozkaz zaskočit a pak se brání převalením na záda.
 
7.)
VŮDCE SMEČKY
Ve vztahu k psovi musí člověk neustále hrát roli ,,HLAVNÍHO PSA". Jen málo psů touží být vůdce smečky. Převážná většina se cítí bezpečně, když ví, že jim někdo velí. Včasný výcvik upevní toto přirozené psí chování a naučí štěně poslouchat lidské rozkazy.
 

VČASNÝ VÝCVIK

8.)
PRVOTNÍ VLIVY
Nejdůležitějším obdobím psího života jsou první tři měsíce. V této době poznává sebe sama, sourozence a svět kolem sebe. Zjišťuje, co je legrace a co je nebezpečné. Čím větší prostor k průzkumu váš pejsek dostane, tím větší bude jeho mozek rozvinutější. Šťastné a bystré štěně se lépe cvičí.
 
9.)
SETKÁNÍ S LIDMI
Zajistěte štěněti setkání s co největším počtem lidí. Požádejte přítele, aby když štěně vítá, si klekl, a pomohl vám tak potlačit jeho tendenci skákat. Přátelům poraďte, aby se vyhýbali zrakovému kontaktu, který velmi často provokuje nepřiměřenou citovou odezvu. Klidné chování odměňte pamlskem.
 
10.)
SETKÁNÍ S JINÝMI ZV ÍŘATY
Při každé příležitosti zajistěte štěněti setkání s jinými druhy zvířat, které pak bude v životě potkávat. Nejraději dokud má méně než 12 týdnů. Po překročení tohoto věku musíte dávat pozor, abyste nevyvolali jeho přirozené pudy lovce nebo strach ze zvláštních zvířat. Na setkání vždy dohlédněte
PUDY ZABIJÁKA
Po tisíciletí vývoje pes přežíval díky zabíjení jiných zvířat.
V některých plemenech je tento instinkt stále silný.
 
11.)
ŠTĚNĚCÍ DÝCHÁNKY
se souhlasem veterináře nebo místního kynologického klubu se účastněte pravidelných setkání štěňat. Na těchto neformálních akcích se štěňata brzy naučí jak se choval ve společnosti jiných psů a neznámých lidí.
 
12.)
CÍLEVĚDOMÁ ZÁBAVA
Každý den si vyhraďte čas na domácí hru, která bude podporovat fyzický a mentální vývoj vašeho štěněte. Posilujete tak nejen pouto mezi vámi a vaším štěnětem ale zároveň rozvíjíte tak jeho smysl pro poslušnost. Když štěně uposlechne rozkazu, OKAMŽITĚ ho pochvalte pohlazením nebo povzbuzujícími slovy
 
13.)
NEPODPORUJTE ŠPATNÉ NÁVYKY
Odměňujte pouze DOBRÉ chování. Jistá gesta jako škemrání o jídlo nebo dožadování se pozornosti vám můžou připadat roztomilá ale u dospělého psa nepřípustná
Odolejte tedy pokušení podporovat takové chování
 
14.)
STRACHY A FOBIE
Dohlížejte na všechny aktivity štěněte a snažte se minimalizovat stresové situace. Strach v raném věku, pokud není včas překonán, se může vyvinout v dlouhodobou fobii.
POKOUSÁNÍ
Štěně, které bylo pokousané, si může vypěstovat caninofobii
- trvalý strach ze psů
 

ODMĚNY A KÁZEŇ

15.)
POCHVALA
Psi při výcviku potřebují neustálé povzbuzování. Pamlsky, hračky a fyzický kontakt nebo slovní pochvala pána, to jsou velké odměny. Pokaždé když pes uposlechne rozkazu pochvalte ho aby věděl že vám udělal radost. Pes brzy pochopí jednoduchou pochvalu jako ,,Hodný pejsek".
 
16.)
VÝZNAM HRAČEK
Štěňata žvýkají různé předměty, a zkoumají tak své okolí. Dáte li štěněti hračku, víte, že dokonce i ve vaší nepřítomnosti se bude fyzicky i psychicky rozvíjet a přitom nic nezničí
 
17.)
HRAČKA ZA ODMĚNU
Nejlepší psí hračky mají své osobité pachy a liší se od ostatních věcí, které štěně může najít. K aportování se hodí nejlépe míčky a talíře, ke žvýkání zase kosti.
 
18.)
MNOHO HRAČEK
Poskytněte psovi jeho hračky, aby nedemolovat zařízení bytu. Pokud má však hraček nadbytek, myslí si že může žvýkat cokoli. Dovolte mu maximálně tři hračky které se ničím nepodobají ostatním věcem.
Nedávejte psovi na hraní staré boty a šaty. Dáte li mu je, bude si myslet že může žvýkat a trhat jakékoli šaty a boty. Psi nerozdělují oblečení na staré a novéé.
 
19.)
VÝBĚR PAMLSKŮ
Zjistěte, jaké pamsly má váš pes nejraději a ty mu dávejte jako odměnu  za dobré chování.
S dobrotami to nepřehánějte a nikdy mu nedávejte sladké
Obrázek “http://obchod.hafbezobav.cz/t/180/i-603-180.gif” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Pamlsek s příchutí slaniny
Mokrové kostičkyObrázek “http://obchod.hafbezobav.cz/t/180/i-1248-180.gif” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.PiškotyObrázek “http://www.4dogs.cz/images/PICT0017.JPG” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
 
20.)
NEPLÁNOVANÁ ODMĚNA
Rabování odpadků se může stát zvykem pokud je třebaže nechtěně odměněno úspěchem. Tomuto problému předejděte důsledným ukrytím odpadků a uchováním lákavých předmětů mimo dosah. V této honbě za potravou by váš pes mohl pozřít nebezpečné sousto.
 
21.)
SPRÁVNÁ KÁZEŇ
Psa nikdy netrestejte fyzicky. Místo toho mu raději připavte nepříjemné překvapení jakmile ho přistihnete při činu. Stačí např. vodní pistole nebo sprška z rozprašovače nebo akustický šok  vysokofrekfenčního alarmu.
 
22.)
SPRÁVNÉ NAČASOVÁNÍ
Svého psa kárejte pouze v okamžiku kdy byl přistižen při činu. Budete li ho kárat po činu bude jen zmatený a nepochopí proč se zlobíte. Nevhodná a špatně načasovná nápravná opatření podkrývají váš výchovný proces. Pozorováním se můžete přiučit co se váš pes chystá provést.
 
23.)
OMEZOVÁNÍ PAMLSKŮ
Zprvu bude nejefektivnějčí kombinace pamlsků (19) a slovní pochvaly. Po nějaké době však začněte omezovat potravní odměnu a nahrazujte ji odměnou hlazením nebo slovní pochvalou. Pes se brzy naučí reagovat pouze na pochvalu. Všimněte si že psi malých plemen jsou většinou vybíravější než psi velcí. Takže v jejich případě pamlsky nemusejí zabrat.
 

TAKTIKA VÝCHOVY

24.)
ŠKOLA HROU
Denní ýcvikoé lekce by měly být potěšením jak pro vás, tak pro psa.
  • Nepokoušejte se cvičit, pokud se jeden z vás nesoustředí; pes pozná že se nudíte.
  • Zakončujte vždy nečím co pes zná a je schopen vykonat. Nejlepší odměny si však nenechávejte na konec - pesby se mohl snažit rychle lekci ukončit, aby dostal závěrečnou odměnu.
 
25.)
KDY CVIČIT
Nejlépe je psa cvičit když je hladový. je ve střehu a ochotněji reaguje na odměňování pamlsky. Uvědomte si že se psi nedokážou soustředit tak dlouho jako lidé, lekce by měly být krátké. Cvičte maximálně 15 minut 2x denně. Krmíte li psa 2x denně vznikne tak čas na dvě dobré lekce.
 
26.)
SPRÁVNÉ PROSTŘEDÍ
Obrázek “http://www.kynologie.org/images/49-dysplasie-kycelniho-kloubu/grif_p_03.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
S výcvikem začněte nejdříve v klidu domova. Jakmile pes spolehlivě reaguje na vaše povely, přesuňte se do klidného prostředí venku a lekce opakujte. Když je pes poslušný i venku i doma, můžete pokračovat v rušnějším prostředí. Nezapomeňtě střídat místa, ve kterých cvičíte, abyste psa naučily urdžet   pozornost.
 
27.)
POVELY
Psi mají omezenou schopnost chápat lidskou řeč a nejlépe na krátké ostré rozkazy. Získejte jeho pozornost tím, že vyslovíte jeho jméno a pak vydejte povel.
  • Důležitý ton hlasu. Hlubokým hlasem kárejte a vyšším chvalte
  • Vyhněte se opakování rozkazu: to vašeho psa zmátne.
28.)
ŘEČ TĚLA
Psi jsou skvělými pozorovateli řeči liddského těla. Naučtě psa reagovat na vítací gesto. Projevujte nadšení a neštřete chválou a kárejte s přehnanou přísností. Usmívejte se, když jste spokojení,  a  mračte se, když pes neuposlechl rozkazu.
 
29.)
PROSAZENÍ POVELU
Ujistěte se že jste schopni vždy vykonání povelu prosadit, To je velice důležité při cvičení venku kde by se pes mohl stát nebezpečným sám sobě i ostatním, kdyby spolehlivě nereagoval- Psa tedy mějte na dlouhém cvičebním vodítku dokud si nebudete jisti že poslechne.
 
30.)
VÝCVIK NENÍ PROCHÁZKA
Psi potřebují spoustu pohybu a také by si měli hrát s jinými psy. Výcvik není náhražka těchto aktivit, a proto si zjistěte aby se psovi dostávalo tolik pohybu které je pro jeho věk, plemeno a temperament tak akorát.
 
31.)
CENNÉ SLOVO "FUJ"
"Fuj" je jedno z nejdůležitějších povelů které se pes musí naučit.Pro úspěch musíte toto slovo umět použít ve správný čas ( rada 22.) a ve správné siutaci.
 

 

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek